پارادوکس یا قیاس مع الفارق

در برنامه ی درسی طلبه ها ،درسی  است به اسم منطق؛ لابد اسمش را تا کنون شنیده اید و با آن تا حدودی آشنایید.
من که به کل در دوران تحصیل سرو کارم به منطق نیفتاده است،  علاقه مند شدم که بدانم  منطق علمای دینی، با ما اهالی مشتق و انتگرال و بحث های داغ کوشی اویلر چه فرقی دارد.
رفتم و خواندم و فهمیدم که  "منطق مظفر" جای گرفته در حجره  های پر مباحثه ی طلاب با منطق دودوتا چهارتای ما اصحاب چهارزانو نشسته بر سر سفره‌ی معادلات ریکاتی و لاگرانژ چندان تفاوتی با هم ندارد...

درمنطق مبحثی وجود دارد به نام قیاس مع‌الفارق
در منطق یک «تناقض» داریم که معنایش با همان تناقضی که ما می‌گوییم تقریبا یکی است. یعنی دو مسأله هیچ ربطی به هم نداشته باشند. حالا برای اثبات اینکه این دو مسأله‌ی کاملاًبی‌ربط، پارادوکس یا متناقض هستند، نیاز به 8 ربط داریم!
در تناقض هشت وحدت شرط دان
وحدت موضوع و محمول و مکان
وحدت شرط و اضافه، جزء و کل
قوهو فعل است، در آخر زمان
یعنی وقتی‌ می‌خواهی بگویی این قضیه نقیض آن قضیه است، باید زمان و مکان و مابقی شرایطشان یکی باشد و بعد ادعا کنی.

این روزها، سرت را به هر طرف می چرخانی،  چپ و راست برمی خوری به این "قیاس های مع الفارق" فرقی هم نمیکند زمینه‌ی بحث چیست.
انگار این روزها، شاغول تمام بحث های سیاسی کشور ما،سریال مختار نامه شده است و همه مناسبات سیاسی را باید با آن تراز کنیم و همه چیز رابا آن بسنجیم..
از تمام کانال های تلویزیون هم ، حتما باید یکی مختارنامه را نشان دهد، حالا بنابر ساعات مختلف، سریال مختارنامه، چرخشی دیدنی در 18 شبکه موجود درصدا و سیما راطی می کند...
از همه اینها جالب تر، نشست های زنده‌ی تلویزیونی برای این قیاس های مع الفارق است، وه که چقدر دیدنی، آسمان را  به ریسمان می بافند....

شانس آورده ایم که درزمان مختار، گروه 1+5 وجود نداشت وگرنه ،لابد می گفتیمجناب (و- ج) باید چنین می کرد که نکرد، دقیقا نظیر همین اتفاق درمختار هم افتاد ! ندیدید؟؟؟ نچ نچ نچ
قدر مسلم، مختارنامه ، یکی از آثار فاخر تلویزیونی ایران می باشد و الحق ، بسیار برای آن زحمت کشیده شده است. همچنین پر واضح است  که زندگی نامه‌ی پیامبر(ص) و ائمه اطهار "علیهم السلام" گنجینه‌ی ارزشمندی از برخوردها و سیاست های ناب و الهی ست که می تواند برای حکومت اسلامی منشوری مناسب باشد؛ اما وقایع این سریال، نه فقط برشی کوتاه از تاریخ ،که منحصرا به زندگی برخی از اصحاب برمی‌گردد، و فقط حادثه قیام مختار در انتقام ازقاتلین  امام حسین(ع) را دربر دارد.

البته، این نوع تحلیل‌ها و قیاس‌های مع‌الفارق، اغلب در کوبیدن یک طرف و بد نشان دادن چهره‌ی سیاسی احزاب و گروهها، صورت می‌گیرد، و تا مردم بیایند بفهمندچه مغالطه‌ای در استدلال آن خوابیده است، کار از کار گذشته و هتک حرمت‌ها و توهین‌ها وبی‌اعتمادی‌ها به جمهوری اسلامی اتفاق افتاده است.
همین غلط‌های منطقی هست که باعث می‌شود دو طرف مخالف بتوانند با استدلال به یک تاریخ، خود راحق جلوه بدهند.
گاهی با خودم می‌گویم:
تاریخ آنقدر گسترده است که اگر هزار حزب هم بودند، هر کدام می‌توانستند برای حقانیت خودشان یک مثال ازتوی آن بیرون بکشند! (تفسیر به رای)

اماکدامشان مغالطه می‌کنند و کدام استدلالشان منطقی است؟ باید بررسی کرد
مثلایکی که قوانین قیاس و تمثیل را نمی‌داند، می آید اوضاع ایران را به «شعب ابی‌طالب» تشبیه می‌کند و بعد رهبر انقلاب که اینها را می‌فهمند، می‌آیندو این مغالطه را باطل می‌کنند و می‌گویند: اوضاع ما اوضاع بدر و خیبر است.
وهمین است که به انسان، فرقان می‌دهد، تا بتواند حق را از باطل ، تشخیص دهد.


 نجوا....................................................................

دلم می‌خواهد، یک روز، بنشینم و مغالطه ای پنهان این مثال ها را دربیاورم...

ای کاش همه‌ی  ما فقط چشممان را به دیدن حقیقت باز کنیم...

ای کاش محو قیاس های مع الفارق دیگران نشویم...

ای کاش ما نقیض مردم کوفه در سریال مختار باشیم...چشمک

/ 8 نظر / 643 بازدید
روشنفكري ديني

سلام باعنوان(سخنراني استادنقويان)پيرامون مشكلات كشوربه روزم.حضورشمامايه خوشحالي ست

پاینده باد ایران

سلام اول خیلی خوشحالم که بعد از مدت ها بازگشتی دوم با بخش های زیادی از پستت موافقم. متاسفانه این روزها در ایران،هرکس خود را برحق می بیند. همه هم داعیه دارخدمت شده اند و زبانم لال اصلا هم بحث قدرت و منافع مادی ناشی از آن نیست. جالب تر هم در مملکت اسلامی در هر برهه ای یک گروه حق است بقیه سازمان های مخالف و منتقد باطل و عجیب آنکه زی پرچم نظام اسلامی چقدر سازمان های سیاسی باطل داری!!!!!! و چقدر هم همین فضای دو قطبی سال به سال در حال تشدید است

نغمه بهشت

سلام واقعا حرفاتون درسته ممنون از توجه تون.

آدم بزرگ

سلام.جنس مطلبتون با بقیه مطالبتون فرق میکرد. یک پیشرفت چشمگیر داشتید. برای منطق خوندن اول باید منطق 1 رو میخوندید بعد منطق مظفر رو چون منطق مظفر مال پایه 2 هستش ممکنه براتون یکم ثقیل باشه... شرمنده که ما یکم کم پیدا شدیم آخه می دونید متـــــاهــــــلی و هـــــــــزار دردسر مامتـــــاهــــــل ها خیلی سرمون شلوغه [عینک] !!!!

آدم بزرگ

نخیر شوخی نمی کنن اما اولش یه مقدار طبعا باید وقت بیشتری برای زندگی شخصیت بذاری (مث وقتای مورد نیاز برای بودن با همسر محترم/محترمه ،سر زدن به منزل همسر ،رفتن به خرید و ... ) و بهمین خاطر مجبوری از یه سری کارا و تفریحات و ورزش و ... بزنی!

آدم بزرگ

این شب ها دوست دارم بخوابم و خواب شب هایی را ببینم که هنگام خوابیدن در عین خستگی لبخند رضایت به لب داشتم و با خود نجوا می کردم : "یکی دو روز بیشتر نمانده تا حرم ارباب را ببینم". ................................ با درد دلی دوباره بروزم.

روشنفكري ديني

سلام باعنوان سخنراني ((استاد نقويان))پيرامون مشكلات كشوربه روزم .حضورشمامايه خوشحاليست